Suomen luonto- ja ympäristökoulujen liitto ry

Ympäristökasvatuspäivät on Ulos – Ut – Out! 5.-6.6.2017 – jo 500 mukana!

Ulos-Ut-Out!Ympäristökasvatuspäivät on tänä vuonna Ulos – Ut – Out!

Tämä kansainvälinen ulkona oppimisen suurtapahtuma järjestetään 5.-6.6.2017 Turussa ja Sauvossa. Tätä ainutkertaista tapahtumaa ei kannata jättää väliin! Minimessuilla paikkoja myös järjestöille ja yrityksille. Lisätietoja ja ilmoittautumiset www.ulos2017.fi

Tapahtuma on saavuttanut huikean suosion: mukana jo kymmeniä järjestöjä ja muita tahoja sekä 500 osallistujaa!

Ympäristökasvatuspäivät, seikkailukasvatuspäivät, Kasvatus metsässä -foorumi ja Mitt i Naturen kaikki yhdellä kertaa!

 

Uusi LYKE-toimintakeskus: Ilveksen luontokoulu Janakkalassa

Uusi LYKE-toimintakeskus: Ilveksen luontokoulu Janakkalassa

Ilveksen luontokoulu aloitti toimintansa Janakkalassa ja se sai LYKE-toimintakeskus sertifikaatin syksyllä 2023. Kiertävä luontokoulu tarjoaa jokaiselle kunnan 1.-6. luokkalaiselle mahdollisuuden päästä ulos oppimaan. Luontokouluohjelmat ovat OPS:n mukaisia,...

lue lisää
Linnut viestintuojina: Tunnelmia Hangon koulutusretkeltä

Linnut viestintuojina: Tunnelmia Hangon koulutusretkeltä

Luontotoimittaja Minna Pyykkö hyppäsi mukaan opettajien retkeilylle Hangon lintuasemalle. Kuuntele retken tunnelmat Yle Areenasta!  Linnut viestintuojina -hankkeessa järjestettiin maksuton koulutusretki Hangon lintuasemalle opettajille ja kasvattajille. Koulutuksen...

lue lisää
Kasviosta kansalaistiedettä – iNaturalist opetuskäytössä

Kasviosta kansalaistiedettä – iNaturalist opetuskäytössä

"Kasviosta kansalaistiedettä" -hankkessa yhdistettiin toiminnallinen luonnossa oppimisen kansalaishavainnointiin ja avoimeen ympäristötietoon. Avointa tietoa käyttämällä sekä tuottamalla innostetaan ihmisiä kiinnostumaan omasta ympäristöstään, vaikutetaan biosfääriä...

lue lisää

Luontokoulut.fi sivusto käyttää evästeitä

Sivustomme käyttää evästeitä kävijämäärien seuraamiseen. Vahvistathan hyväksyntäsi evästeiden käyttöön.