Suomen luonto- ja ympäristökoulujen liitto ry

Uutta MAPPAssa: Palveluhaku ja kalenteri

iMAPPA laajeni palveluhaku ja tapahtumakalenteri ovat nyt valmiit.  Kiitos tuesta Ympäristöministeriö!

Hae uutta MAPPAsta!

  • Kalenterista löydät teemapäivät, koulutukset ja tapahtumat kootusti yhdellä vilkaisulla.
  • Palveluhausta löydät toimintaa, paikkoja ja palveluita kohderyhmän mukaan kätevän karttapalvelun avulla
  • Toimijakortista näet kyseisen toimijan palvelut, tapahtumat, materiaalit ja yhteystiedot helposti yhdellä vilkaisulla. Esimerkki toimijakortista: Suomen luontokeskus Haltia
  • UUO2021-suurtapahtuma tallenteet ja virtuaalipajat on nyt pakattu teemareppuihin. Tutustu myös muihin uusimpiin materiaaleihin.
 

MAPPAa palvelusi MAPPAan!

Kalenteri ja palveluhaku ovat uusia, joten palveluvalikoimaa täydennetään parhaillaan. Palvelujen, materiaalien, tapahtumien ja koulutusten tuottaja, käythän päivittämässä omat tietosi MAPPAan. Näin varmistat näkyvyytesi kartalla ja kalenterissa. Käyttäjile maksuttomat sisällöt voit lisätä maksutta, mutta myös maksulliset ovat tervetulleita! Lue lisää vaihtoehdoista ja tutustu ilmoitushinnastoon.
 

Kartta- ja kalenterimerkintöjen lisääminen MAPPAan:

  1. KIRJAUDU MAPPAAN (tai rekisteröidy, jos olet uusi tuottaja.)
  2. SEURAA OHJEITA (Myös MAPPAsta löydät lisää ohjeita -> info -> ohjeita)
  3. MAPPAa on on helppo käyttää, mutta joskus on kiva saada vähän tuuppausta ensimmäisen kynnyksen yli. Ota ihmeessä yhteyttä ylläpitoon tarpeen mukaan! Jos olet unohtanut salasanasi, voit vaihtaa sen kirjautumissivulta.

Tule mukaan kehittämään MAPPAa!

MAPPAa kehitetään jatkuvasti käyttäjien toiveita kuunnellen. Siksi toivoisimme sinulta palautetta uudistuksista. Tärkeä osa kehitystyötä tapahtuu Mappa-kehittäjien työryhmässä, joka koostuu Mappan käyttäjistä, palvelujen tuottajista sekä Mappan ylläpitotiimistä. Mappa-kehittäjät kokoontuu noin pari kertaa vuodessa Teamsissa, eikä velvoita jäseniään mihinkään. Voit tulla mukaan myös ihan vaan pysyäksesi ajan tasalla Mappan kehitystyöstä. Parhaillaan teemme MAPPAan perusparannusta sekä kehitämme Kasviosta kansalaistiedettä -hankkeessa uutta lisäosaa. Anna palautetta tai tule mukaan MAPPA-kehittäjiin!

 
 

Hae helposti yhdestä paikasta – #haemappasta

MAPPA on myös somessa! Käytä tunnistetta #haemappasta, niin jaamme postauksesi eteenpäin. Voit jakaa helposti myös omat  löytösi:  klikkaa somenappuloita MAPPAssa tai kopioi kyseisen sivun url-osoite. Näin saat jaettua minkä tahansa hakutuloksen, suosikkiteemarepun tai vaikka tuottajakortin verkostollesi!

 

Uusi LYKE-toimintakeskus: Ilveksen luontokoulu Janakkalassa

Uusi LYKE-toimintakeskus: Ilveksen luontokoulu Janakkalassa

Ilveksen luontokoulu aloitti toimintansa Janakkalassa ja se sai LYKE-toimintakeskus sertifikaatin syksyllä 2023. Kiertävä luontokoulu tarjoaa jokaiselle kunnan 1.-6. luokkalaiselle mahdollisuuden päästä ulos oppimaan. Luontokouluohjelmat ovat OPS:n mukaisia,...

lue lisää
Linnut viestintuojina: Tunnelmia Hangon koulutusretkeltä

Linnut viestintuojina: Tunnelmia Hangon koulutusretkeltä

Luontotoimittaja Minna Pyykkö hyppäsi mukaan opettajien retkeilylle Hangon lintuasemalle. Kuuntele retken tunnelmat Yle Areenasta!  Linnut viestintuojina -hankkeessa järjestettiin maksuton koulutusretki Hangon lintuasemalle opettajille ja kasvattajille. Koulutuksen...

lue lisää
Kasviosta kansalaistiedettä – iNaturalist opetuskäytössä

Kasviosta kansalaistiedettä – iNaturalist opetuskäytössä

"Kasviosta kansalaistiedettä" -hankkessa yhdistettiin toiminnallinen luonnossa oppimisen kansalaishavainnointiin ja avoimeen ympäristötietoon. Avointa tietoa käyttämällä sekä tuottamalla innostetaan ihmisiä kiinnostumaan omasta ympäristöstään, vaikutetaan biosfääriä...

lue lisää

Luontokoulut.fi sivusto käyttää evästeitä

Sivustomme käyttää evästeitä kävijämäärien seuraamiseen. Vahvistathan hyväksyntäsi evästeiden käyttöön.