Suomen luonto- ja ympäristökoulujen liitto ry

Uusi toiminnanjohtaja aloitti!

Johanna Sunikka on aloittanut Suomen Luonto- ja ympäristökoulujen liiton uutena toiminnanjohtajana. Niina Mykrä toimii vuoden 2021 loppuun väistyvänä toiminnanjohtajana. Kiitämme jo tässä vaiheessa Niinaa pitkäaikaisesta ja ansiokkaasta työstään! Uudella toiminnanjohtajalla on pitkä kokemus ympäristökasvatuksesta ja kestävyysaiheista työskenneltyään ympäristöasiantuntijana ja johtajana Pääkaupunkiseudun Kierrätyskeskuksen ympäristökoulutuksessa. Johanna on toiminut pitkään liiton hallituksessa ja puheenjohtajana, joten liitto ja LYKE-verkosto ovat ennestään tuttu ja tärkeä osa Johanna työyhteisöä. Johanna on mukana useassa muussakin alan yhdistyksessä ja verkostossa ja toimii ilmastokysymysten parissa mm.  Ilmastovanhemmissa.  Johannalle on kunnia-asia tehdä työtä lasten ja nuorten hyvän luontosuhteen ja ympäristökasvatuksen eteen:

“Edelliset toiminnanjohtajat ovat tehneet valtavan hienoa työtä sen puolesta, että luonto- ja ympäristökasvatustoiminta laajenisi valtakunnallisesti kattavaksi, ja tulisi näkyväksi osaksi varhaiskasvatuksen ja koulujen arkea. Kestävyyskasvatusta tarvitaan enemmän kuin koskaan ilmastohätätilan ja biodiversiteetin hälyttävän hupenemisen myötä. Haluan, että kaikki ihmiset ymmärtävät miten hieno tämä meidän planetaarinen systeemimme on. Me olemme osa tätä monimutkaista elävää planeettaa. Luonnon kautta kytkeydymme edellisiin ja tuleviin sukupolviin. On kiehtovaa kulkea luonnossa ja kuvitella, millaisia tarinoita esimerkiksi metsän vanhalla puulla on kerrottavanaan ja mikä merkitys sillä on yksilönä eri lajien jatkumisen ja ekosysteemin kannalta. Ympäristönsuojelu on maailman tärkeintä ja merkityksellisintä työtä ja on hienoa ja toivoa herättävää saada tehdä sitä yhdessä verkoston toimijoiden, yhteistyökumppaneiden ja etenkin päiväkotien ja koulujen kanssa. Vaikeiden ympäristöaiheiden käsittely ympäristökasvatuksen keinoin ja ulkona oppiminen antavat positiivisia ja vaikuttavia kokemuksia kaikille. Ja onhan meidän työ myös todella kivaa!”

Johannalle tärkeintä ovat merkitykselliset kohtaamiset ja vaikuttaminen kestävän tulevaisuuden puolesta:

“Tunnen luonto- ja ympäristökoulujen sekä ympäristökasvatuksen kentän ja sen toimijat Suomessa hyvin. Minulle on henkilökohtaisesti tärkeää toimia ilmastoasioiden, luonnonsuojelun, ihmis- ja eläinoikeusasioiden eteen sekä osallistaa ja innostaa myös muita ihmisiä tähän. Yhteisöllisyys on tärkeää. Yhdessä toimiminen ja vaikuttaminen kestävämmän maailman puolesta. Kaikenlaista kansalaisaktivismia ja poliittista vaikuttamista tarvitaan. Näiden edellytyksenä on turvallinen tila, jonka luomisesta olemme jokainen päivittäisissä kohtaamisissamme vastuussa. Tämä on tahtotilani myös työssäni työkaverina ja toiminnanjohtajana. Haluan, että töihin on kiva tulla ja ihmiset voivat hyvin.

Suomen Luonto- ja Ympäristökoulujen liitto on pieni järjestö, mutta yhtenäisenä LYKE-verkostona olemme valtakunnallisesti merkittävä ja vaikuttava toimija. Panostamme yhteistyöhön jatkossakin, haluan verkoston laajenevan ja valtakunnallisen vaikuttavuuden lisääntyvän. Yhdessä meissä on volyymia ja saamme muutosta aikaiseksi. Tästä meillä onkin  jo paljon hienoja toimintamuotoja kuten valtakunnalliset ULOS-UT-OUT päivät, MAPPA sekä poliittinen vaikuttamistyö kestävyyskasvatuksen kuten Kestävä koulu –konseptin eteen

Tartun innolla uusiin tehtäviin ja alan kääntämään katseita seuraavaan vuoteen. Vuoden 2022 yksi isoimpia ja tärkeimpiä asioita on liiton seuraavan strategian työstäminen. Sen valmisteluun pyrin osallistamaan hallituksen ja ohjausryhmän lisäksi niin yhteistyöverkostoja kuin kaikkia verkoston toimijoitakin!

Olethan rohkeasti yhteydessä minuun, mikäli koet että meillä voisi olla yhteisiä intressejä luonto- ja ympäristökoulutoiminnan sekä kestävyyskasvatuksen saralla”!

 

Linnut viestintuojina: Retki opettajille Hangon lintuasemalle

Linnut viestintuojina: Retki opettajille Hangon lintuasemalle

Linnut viestintuojina -hankkeessa järjestetään maksuton koulutusretki Hangon lintuasemalle opettajille ja kasvattajille. Koulutuksen ajankohta on 21.9.2023. Pääset tutustumaan lintujen havainnointiin, rengastamiseen ja tutkimukseen Suomen johtavien asiantuntijoiden...

lue lisää
Kasviosta kansalaistiedettä – iNaturalist opetuskäytössä

Kasviosta kansalaistiedettä – iNaturalist opetuskäytössä

"Kasviosta kansalaistiedettä" -hankkessa yhdistettiin toiminnallinen luonnossa oppimisen kansalaishavainnointiin ja avoimeen ympäristötietoon. Avointa tietoa käyttämällä sekä tuottamalla innostetaan ihmisiä kiinnostumaan omasta ympäristöstään, vaikutetaan biosfääriä...

lue lisää
MAPPAssa on uusi OPS-työkalu

MAPPAssa on uusi OPS-työkalu

MAPPA.fi  on uudistunut ja saanut samalla myös uuden työkalun opetuksen suunnittelun tueksi! OPS-työkalun avulla MAPPAn sisältöjä voidaan luokitella nyt perusopetuksen ja lukion opetussuunnitelmien tavoitteiden mukaisesti. Uuden luokituksen myötä käyttäjät löytävät...

lue lisää

Luontokoulut.fi sivusto käyttää evästeitä

Sivustomme käyttää evästeitä kävijämäärien seuraamiseen. Vahvistathan hyväksyntäsi evästeiden käyttöön.