Suomen luonto- ja ympäristökoulujen liitto ry

Tulossa elokuussa: Ilmastokasvatus-teemareppuja

Toimiville ja testatuille työkaluille ilmastokasvatuksen toteuttamiseen on valtava tarve. Mappa.fi -palvelun uudella lisäosalla ”teemarepulla” voit itse koota omalle ryhmällesi kokoelman materiaaleja haluamastasi teemasta. Nyt teemme yhdessä ilmastonmuutosreppuja yhdistelemällä ja soveltamalla eri ikäryhmille valmiita Mappa.fi -palvelun materiaaleja. Myös kokonaan uuden materiaalin lisääminen on mahdollista!

Reppujen kokoaminen aloitettiin kesällä kymmenen innostuneen opettajan avulla työpajassa Tampereella  ja työtä jatketaan nyt elokuussa, kunhan ensimmäiset reput saadaan koottua.

Voit tullaan mukaan testaamaan ja kommentoimaan valmiita reppuja tai koota oman teemarepun kohderyhmällesi.  Täytä alla oleva lomake, niin lähetämme sinulle lisätietoja. Teemareppu-ominaisuutta kehitetään vielä syksyn aikana, joten myös tekniset huomiot ovat tervetulleita!

Kutsumme mukaan kaikkien ikäryhmien opettajia varhaiskasvatuksesta aikuiskoulutukseen!

Tietosi tallennetaan Suomen luonto- ja ympäristökoulujen liiton asiakas- ja markkinointirekisteriin tästä hankkeesta viestimiseksi. Tietoja ei käytetä muihin tarkoituksiin. Tutustu tietosuojaselosteeseen!

* Pakollinen kenttä

TAUSTATIEDOT
Linnut viestintuojina: Tunnelmia Hangon koulutusretkeltä

Linnut viestintuojina: Tunnelmia Hangon koulutusretkeltä

Luontotoimittaja Minna Pyykkö hyppäsi mukaan opettajien retkeilylle Hangon lintuasemalle. Kuuntele retken tunnelmat Yle Areenasta!  Linnut viestintuojina -hankkeessa järjestettiin maksuton koulutusretki Hangon lintuasemalle opettajille ja kasvattajille. Koulutuksen...

lue lisää
Kasviosta kansalaistiedettä – iNaturalist opetuskäytössä

Kasviosta kansalaistiedettä – iNaturalist opetuskäytössä

"Kasviosta kansalaistiedettä" -hankkessa yhdistettiin toiminnallinen luonnossa oppimisen kansalaishavainnointiin ja avoimeen ympäristötietoon. Avointa tietoa käyttämällä sekä tuottamalla innostetaan ihmisiä kiinnostumaan omasta ympäristöstään, vaikutetaan biosfääriä...

lue lisää

Luontokoulut.fi sivusto käyttää evästeitä

Sivustomme käyttää evästeitä kävijämäärien seuraamiseen. Vahvistathan hyväksyntäsi evästeiden käyttöön.