Suomen luonto- ja ympäristökoulujen liitto ry

Suomen Sokerin #MarjatTalteen -kampanja tukee Suomen luonto- ja ympäristökoulujen liiton toimintaa

Suomen Sokeri haastaa kaikki suomalaiset herkuttelemaan kotimaisilla marjoilla! Osallistu kampanjaan jakamalla marja-aiheinen kuvasi Instagramissa tunnisteilla #MarjatTalteen & #ihanitsetehty  . (Käytä molempia tunnisteita!)

Suomen Sokeri lahjoittaa jokaisesta marja-aiheisesta kuvasta 1 euron Suomen luonto- ja ympäristökoulujen liitolle lasten ja nuorten luonto- ja ympäristökasvatustyöhön – jotta uusistakin sukupolvista kasvaisi ahkeria marjastajia ja metsän käyttäjiä. Jokainen kuva osallistuu myös Dansukker-tuotepalkinnon arvontaan.

Lue lisää kampanjasta: https://www.dansukker.fi/fi/inspiroidu/sesonkiherkut/kesa/kesan-marjaherkut.aspx

Kampanjavideo:

Linnut viestintuojina: Retki opettajille Hangon lintuasemalle

Linnut viestintuojina: Retki opettajille Hangon lintuasemalle

Linnut viestintuojina -hankkeessa järjestetään maksuton koulutusretki Hangon lintuasemalle opettajille ja kasvattajille. Koulutuksen ajankohta on 21.9.2023. Pääset tutustumaan lintujen havainnointiin, rengastamiseen ja tutkimukseen Suomen johtavien asiantuntijoiden...

lue lisää
Kasviosta kansalaistiedettä – iNaturalist opetuskäytössä

Kasviosta kansalaistiedettä – iNaturalist opetuskäytössä

"Kasviosta kansalaistiedettä" -hankkessa yhdistettiin toiminnallinen luonnossa oppimisen kansalaishavainnointiin ja avoimeen ympäristötietoon. Avointa tietoa käyttämällä sekä tuottamalla innostetaan ihmisiä kiinnostumaan omasta ympäristöstään, vaikutetaan biosfääriä...

lue lisää
MAPPAssa on uusi OPS-työkalu

MAPPAssa on uusi OPS-työkalu

MAPPA.fi  on uudistunut ja saanut samalla myös uuden työkalun opetuksen suunnittelun tueksi! OPS-työkalun avulla MAPPAn sisältöjä voidaan luokitella nyt perusopetuksen ja lukion opetussuunnitelmien tavoitteiden mukaisesti. Uuden luokituksen myötä käyttäjät löytävät...

lue lisää

Luontokoulut.fi sivusto käyttää evästeitä

Sivustomme käyttää evästeitä kävijämäärien seuraamiseen. Vahvistathan hyväksyntäsi evästeiden käyttöön.