Suomen luonto- ja ympäristökoulujen liitto ry

LYKE-verkosto tutkii ja keskustelee Ruusupuiston kanssa

Tervetuloa kuulolle Ruusupuisto tutkii ja keskustelee -tilaisuuteen 21.9. klo 13-14:30 aiheena koulutuksen rooli ekologisten ja yhteiskunnallisten kriisien ratkaisussa. Tilaisuuteen voi osallistua paikan päällä (max. 50) tai on line. 

Tiedossa on kiinnostavia alustuksia (Kansanedustaja Bella Forsgren, Professori Janne Kotiaho ja dosentti Eeva K. Kallio) ja kommenttipuheenvuoroja (mm. Vel-Matti Värri ja Arto O. Salonen). Tilaisuudessa julkistetaan myös laaja EU-hanke liittyen ekososiaaliseen osaamiseen ja koulutukseen. Suomen luonto- ja ympäristökoulujen liitto on yksi tilaisuuden järjestäjistä ja tutkimushankkeen yhteistyökumppaneista.

Lisätietoa ja linkit ilmoittautumiseen:

https://www.jyu.fi/fi/ajankohtaista/arkisto/2021/08/ruusupuisto-tutkii-ja-keskustelee-koulutus-ekokriisin-ytimessa

Uutta MAPPAssa: Palveluhaku ja kalenteri

Uutta MAPPAssa: Palveluhaku ja kalenteri

iMAPPA laajeni palveluhaku ja tapahtumakalenteri ovat nyt valmiit.  Kiitos tuesta Ympäristöministeriö! Hae uutta MAPPAsta! Kalenterista löydät teemapäivät, koulutukset ja tapahtumat kootusti yhdellä vilkaisulla. Palveluhausta löydät toimintaa, paikkoja ja palveluita...

lue lisää
Kasviosta kansalaistiedettä

Kasviosta kansalaistiedettä

Ihmisten halu ja kyky toimia ympäristössä ja ympäristön puolesta ovat avainasioita etsittäessä ratkaisuja lajikatoon ja ilmatokriisiin. Suomen luonto- ja ympäristökoulujen liiton "Kasviosta kansalaistiedettä" -hanke yhdistää toiminnallisen luonnossa oppimisen...

lue lisää
Uusi toiminnanjohtaja aloitti!

Uusi toiminnanjohtaja aloitti!

Johanna Sunikka on aloittanut Suomen Luonto- ja ympäristökoulujen liiton uutena toiminnanjohtajana. Niina Mykrä toimii vuoden 2021 loppuun väistyvänä toiminnanjohtajana. Kiitämme jo tässä vaiheessa Niinaa pitkäaikaisesta ja ansiokkaasta työstään! Uudella...

lue lisää

Luontokoulut.fi sivusto käyttää evästeitä

Sivustomme käyttää evästeitä kävijämäärien seuraamiseen. Vahvistathan hyväksyntäsi evästeiden käyttöön.