Suomen luonto- ja ympäristökoulujen liitto ry

Mediatiedote 12.3.2019: Pohjanmaalla suuri tarve suomenkieliselle luontokoulutoiminnalle

Merenkurkun luontokoulu kutsuu LYKE-verkoston toimijat 14. – 15.3.2019 luonto- ja ympäristökoulujen tapaamiseen Vaasaan. Luontokoulu on merkittävä ympäristökasvatuksen toimija Rannikko-Pohjanmaalla. Viimeisten kolmen vuoden aikana ruotsinkielinen luontokoulu on etsinyt ratkaisua myös suomenkielisten koulujen ja päiväkotien tukemiseen.

Yli 30 LYKE-verkoston luontokouluopettajaa eri puolelta Suomea kokoontuu Vaasaan kahdeksi päiväksi kouluttautumaan ja tapaamaan toisiaan. LYKE-verkostoa koordinoi Suomen luonto- ja ympäristökoulujen liitto. Verkoston jäsenet tarjoavat kouluille ja päiväkodeille ohjelmapalveluita, joiden tavoitteena on edistää ekologisesti kestävää tulevaisuutta.

LYKE-verkostossa on mukana yli 50 luonto- ja ympäristökoulua sekä muita ympäristökasvatuksen edistäjiä. Verkoston toimipisteet järjestävät teemapäiviä luonto- ja ympäristökysymyksistä lapsille ja nuorille sekä tarjoavat koulutuksia kasvattajille eri puolilla maata.

-LYKE-verkoston toimipisteet tarjoavat laadukasta ympäristökasvatusta, joka tukee valtakunnallisten opetus- ja varhaiskasvatussuunnitelmien tavoitteiden toteuttamista. Toiminta on serfioitua eli sen tulee täyttää luonto- ja ympäristökoulutoiminnan kriteerit, kertoo Suomen luonto- ja ympäristökoulujen liiton vs. toiminnanjohtaja Kati Vähä-Jaakkola.

Merenkurkun alueella toimiva ruotsinkielinen luontokoulu Kvarkens naturskola on yksi sertifioiduista jäsenistä. Se on yksi ympäristöjärjestö Natur och Miljön neljästä luontokoulusta. Luontokoulun toiminta alkoi vuonna 2007 ja se on nykyään laajasti tunnettu Vaasan seudun kasvattajien piirissä. Luontokoulussa työskentelee kaksi vakituista luontokoulunopettajaa, joilla on vankka ympäristökasvatustausta.

Merenkurkun luontokoulu tavoittaa laajan kohderyhmän.

-Työmme on varsin monipuolista, kertoo luontokoulun opettaja Maria Svens. Päivä voi alkaa eläinten jälkien etsinnällä Öjbergetillä kolmevuotiaiden kanssa, ja päättyä ympäristökasvatuksesta luennoimiseen tulevaisuuden opettajille Åbo Akademilla.  

Myös suomenkieliselle toiminnalle olisi kova kysyntä.

-Saamme kuukausittain yhteydenottoja suomenkielisistä päiväkodeista ja kouluista, sanoo Svens. Siitä olemme tietenkin iloisia. Sehän osoittaa että onnistumme, ja että kiinnostus lasten luontosuhteen vahvistamista kohtaan on suuri.

Natur och Miljö on yrittänyt löytää rahoittajia suomenkielisen luontokoulun opettajan viran perustamiseen. Yhteistyötä tässä on tehty muun muassa LYKE-verkoston, Suomen luonnonsuojeluliiton ja Vaasan kaupungin kanssa.

Pääosa Kvarkens naturskolanin rahoituksesta on peräisin yksityisiltä säätiöiltä. Tärkeitä rahoittajia ovat mm R. Erik ja Bror Serlachiuksen säätiö, Stiftelsen Brita Maria Renlunds minne, Svensk-sterbottniska samfundet, Österbottens kulturfond sekä Vaasan ja Mustasaaren Aktiasäätiöt. Kunnat osallistuvat toiminnan rahoittamiseen muun muassa luontokoulupäiviin osallistuvien ryhmien pääsymaksujen kautta.

Perjantaina klo 12 – 14 tiedotusvälineiden edustajat ovat lämpimästi tervetulleita seuraamaan verkostotapaamisen ohjelmaa. Aloitamme lounaalla, jonka jälkeen osallistujat kokeilevat uusia ulkona oppimisen menetelmiä. Paikalla olevat luontokouluopettajat ovat valmiita antamaan haastatteluja. Paikka: Tesses cafe, Kokkolantie 2063, Mustasaari. Ilmoittautumiset 14.3. klo 9 mennessä.

Lisätiedot:

Luontokoulun opettaja Maria Svens, Natur och Miljö, puh. 045 3296 220, maria.svens(at)naturochmiljo.fi

Vs. toiminnanjohtaja, Kati Vähä-Jaakkola, Suomen luonto- ja ympäristökoulujen liitto, puh. 044 243 3452, kati.vaha-jaakkola(at)luontokoulut.fi, www.luontokoulut.fi

Linnut viestintuojina: Tunnelmia Hangon koulutusretkeltä

Linnut viestintuojina: Tunnelmia Hangon koulutusretkeltä

Luontotoimittaja Minna Pyykkö hyppäsi mukaan opettajien retkeilylle Hangon lintuasemalle. Kuuntele retken tunnelmat Yle Areenasta!  Linnut viestintuojina -hankkeessa järjestettiin maksuton koulutusretki Hangon lintuasemalle opettajille ja kasvattajille. Koulutuksen...

lue lisää
Kasviosta kansalaistiedettä – iNaturalist opetuskäytössä

Kasviosta kansalaistiedettä – iNaturalist opetuskäytössä

"Kasviosta kansalaistiedettä" -hankkessa yhdistettiin toiminnallinen luonnossa oppimisen kansalaishavainnointiin ja avoimeen ympäristötietoon. Avointa tietoa käyttämällä sekä tuottamalla innostetaan ihmisiä kiinnostumaan omasta ympäristöstään, vaikutetaan biosfääriä...

lue lisää

Luontokoulut.fi sivusto käyttää evästeitä

Sivustomme käyttää evästeitä kävijämäärien seuraamiseen. Vahvistathan hyväksyntäsi evästeiden käyttöön.