Suomen luonto- ja ympäristökoulujen liitto ry

LYKE-verkoston sertifiointikriteerit ja auditointi uudistuivat!

Kohti entistäkin laadukkaampaa luonto- ja ympäristökoulutoimintaa!

LYKE-verkoston tarjoama luonto- ja ympäriskoulutoiminta on sertifioitua eli sen tulee täyttää tietyt laatukriteerit. Kaikki verkoston toimipisteet on sertifioitu joko toiminta- tai kehittämiskeskuksiksi, joiden toiminnan laatu varmistetetaan säännöllisin vertaisauditoinnein.

Uudistetut kriteerit on nyt julkaistu ja vuoden 2018 auditointikierros käynnistynyt.  Tutustu uusiin kriteereihin ja auditointiohjeisiin:

https://www.luontokoulut.fi/sertifiointi

https://www.luontokoulut.fi/auditointi

 

 

Linnut viestintuojina: Retki opettajille Hangon lintuasemalle

Linnut viestintuojina: Retki opettajille Hangon lintuasemalle

Linnut viestintuojina -hankkeessa järjestetään maksuton koulutusretki Hangon lintuasemalle opettajille ja kasvattajille. Koulutuksen ajankohta on 21.9.2023. Pääset tutustumaan lintujen havainnointiin, rengastamiseen ja tutkimukseen Suomen johtavien asiantuntijoiden...

lue lisää
Kasviosta kansalaistiedettä – iNaturalist opetuskäytössä

Kasviosta kansalaistiedettä – iNaturalist opetuskäytössä

"Kasviosta kansalaistiedettä" -hankkessa yhdistettiin toiminnallinen luonnossa oppimisen kansalaishavainnointiin ja avoimeen ympäristötietoon. Avointa tietoa käyttämällä sekä tuottamalla innostetaan ihmisiä kiinnostumaan omasta ympäristöstään, vaikutetaan biosfääriä...

lue lisää
MAPPAssa on uusi OPS-työkalu

MAPPAssa on uusi OPS-työkalu

MAPPA.fi  on uudistunut ja saanut samalla myös uuden työkalun opetuksen suunnittelun tueksi! OPS-työkalun avulla MAPPAn sisältöjä voidaan luokitella nyt perusopetuksen ja lukion opetussuunnitelmien tavoitteiden mukaisesti. Uuden luokituksen myötä käyttäjät löytävät...

lue lisää

Luontokoulut.fi sivusto käyttää evästeitä

Sivustomme käyttää evästeitä kävijämäärien seuraamiseen. Vahvistathan hyväksyntäsi evästeiden käyttöön.