Suomen luonto- ja ympäristökoulujen liitto ry

LYKE-verkoston sertifiointikriteerit ja auditointi uudistuivat!

Kohti entistäkin laadukkaampaa luonto- ja ympäristökoulutoimintaa!

LYKE-verkoston tarjoama luonto- ja ympäriskoulutoiminta on sertifioitua eli sen tulee täyttää tietyt laatukriteerit. Kaikki verkoston toimipisteet on sertifioitu joko toiminta- tai kehittämiskeskuksiksi, joiden toiminnan laatu varmistetetaan säännöllisin vertaisauditoinnein.

Uudistetut kriteerit on nyt julkaistu ja vuoden 2018 auditointikierros käynnistynyt.  Tutustu uusiin kriteereihin ja auditointiohjeisiin:

https://www.luontokoulut.fi/sertifiointi

https://www.luontokoulut.fi/auditointi

 

 

Uusi LYKE-toimintakeskus: Ilveksen luontokoulu Janakkalassa

Uusi LYKE-toimintakeskus: Ilveksen luontokoulu Janakkalassa

Ilveksen luontokoulu aloitti toimintansa Janakkalassa ja se sai LYKE-toimintakeskus sertifikaatin syksyllä 2023. Kiertävä luontokoulu tarjoaa jokaiselle kunnan 1.-6. luokkalaiselle mahdollisuuden päästä ulos oppimaan. Luontokouluohjelmat ovat OPS:n mukaisia,...

lue lisää
Linnut viestintuojina: Tunnelmia Hangon koulutusretkeltä

Linnut viestintuojina: Tunnelmia Hangon koulutusretkeltä

Luontotoimittaja Minna Pyykkö hyppäsi mukaan opettajien retkeilylle Hangon lintuasemalle. Kuuntele retken tunnelmat Yle Areenasta!  Linnut viestintuojina -hankkeessa järjestettiin maksuton koulutusretki Hangon lintuasemalle opettajille ja kasvattajille. Koulutuksen...

lue lisää
Kasviosta kansalaistiedettä – iNaturalist opetuskäytössä

Kasviosta kansalaistiedettä – iNaturalist opetuskäytössä

"Kasviosta kansalaistiedettä" -hankkessa yhdistettiin toiminnallinen luonnossa oppimisen kansalaishavainnointiin ja avoimeen ympäristötietoon. Avointa tietoa käyttämällä sekä tuottamalla innostetaan ihmisiä kiinnostumaan omasta ympäristöstään, vaikutetaan biosfääriä...

lue lisää

Luontokoulut.fi sivusto käyttää evästeitä

Sivustomme käyttää evästeitä kävijämäärien seuraamiseen. Vahvistathan hyväksyntäsi evästeiden käyttöön.