Suomen luonto- ja ympäristökoulujen liitto ry

Linnut viestintuojina: Tunnelmia Hangon koulutusretkeltä

Luontotoimittaja Minna Pyykkö hyppäsi mukaan opettajien retkeilylle Hangon lintuasemalle. Kuuntele retken tunnelmat Yle Areenasta! 

Linnut viestintuojina -hankkeessa järjestettiin maksuton koulutusretki Hangon lintuasemalle opettajille ja kasvattajille. Koulutuksen ajankohta oli 21.9.2023. Retkellä tutustuttiin lintujen havainnointiin, rengastamiseen ja tutkimukseen Suomen johtavien asiantuntijoiden opastamana, sekä vietettiin elämyksellinen retkipäivä innostavassa seurassa Manner-Suomen eteläisimmässä kärjessä. Kouluttajina ja oppaina retkellä toimivat Luomuksen yli-intendentti Aleksi Lehikoinen, biologi Aki Aintila Tringasta  sekä biologi-pedagogit Maija Ihantola ja Sanna Saari Suomen luonto- ja ympäristökoulujen liitosta.

Kysehän ei ole vain linnuista, vaan siitä miten koko elollinen luonto voi. Lintujen avulla voidaan saada nopeasti tietoa muuttuvan ilmaston ja ympäristön vaikutuksista ekosysteemeihin. Linnut tuovat siis viestiä myös oman elinympäristömme tilasta. Miksi juuri linnut ovat hyviä viestintuojia?

 
Linnut viestintuojina -hanke toteutetaan yhteistyössä Suomen luonto- ja ympäristökoulujen liiton, Tringan ja Luomuksen kanssa. Hankkeen rahoittaja on Wihurin rahasto.
 
Hankkeessa tehdään uudenlainen opetuskokonaisuus, jonka arvioitu valmistumisaika on talvella 2023-24. Osaan materiaaleista voi jo tutustua MAPPA.fi palvelussa,
 

Esittelyvideo retkestä:

Kasviosta kansalaistiedettä – iNaturalist opetuskäytössä

Kasviosta kansalaistiedettä – iNaturalist opetuskäytössä

"Kasviosta kansalaistiedettä" -hankkessa yhdistettiin toiminnallinen luonnossa oppimisen kansalaishavainnointiin ja avoimeen ympäristötietoon. Avointa tietoa käyttämällä sekä tuottamalla innostetaan ihmisiä kiinnostumaan omasta ympäristöstään, vaikutetaan biosfääriä...

lue lisää

Luontokoulut.fi sivusto käyttää evästeitä

Sivustomme käyttää evästeitä kävijämäärien seuraamiseen. Vahvistathan hyväksyntäsi evästeiden käyttöön.