Suomen luonto- ja ympäristökoulujen liitto ry

Kuka laulaa lähimetsässä? Ota oppilaat mukaan tutkimusretkelle!

Ota oppilaasi mukaan tutkimusretkelle ja lahjoita linnunlaulua tutkijoiden käyttöön ”Muuttolintujen kevät” -sovelluksen avulla!

Aloita tästä:

  1.  Lataa ”Muuttolintujen kevät” -sovellus puhelimeesi (saatavana Android- ja IOS-puhelimille).
  2. Testaa sovellusta ensin itse, sen käyttö on helppoa.
  3. Vie oppilaasi luokasta luontoon! Jos et itse tunne lintuja, se ei haittaa  – tutkikaa ja tehkää oivalluksia yhdessä!
  4. Kuunellaan, suljetaan silmät, terästetään kuuloaisti
  5. Avaa Muuttolintujen kevät ja käynnistä nauhoitus! Kuinkahan monta minuuttia pystytte olemaan ihan hiljaa, vain kuunnellen? Voit tehdä nauhoituksen myös siten, etteivät oppilaat kiinnitä huomiota sovellukseen vielä tässä vaiheessa. Kerro kuitenkin ryhmälle, että tallennat äänimaisemaa kuuntelun aikana.
  6. Pysäytä nauhoitus, tai odota, että se pysähtyy automaattisesti viiden minuutin kuluttua. Päästä tekoäly töihin ja anna sen tunnistaa linnut tallenteelta.

Opetusvinkit:

Vinkki 1: Keskustelkaa: Mitä kuulitte? Montako lintua oli äänessä? Tunsitteko jonkun linnun? Tutustukaa tekoälyn antamiin tunnistuksiin jo heti maastossa (katso myös vinkki 2) tai päästäkää tekoäly irti vasta luokassa (katso myös vinkki 3). 

Vinkki 2: Kun sovellus on tunnistanut linnun, se näyttää myös kuvan linnusta. Yrittäkää löytää lintu kiikareilla, ja arvioida tekoälyn antamaan tulosta.

Vinkki 3: Tunnistuksen voi tehdä myös vasta luokassa. Tällöin puhelimen käyttö ei vie huomiota luontoretkellä. Kuunnelkaa tallennetta luokassa ja palatkaa kuunteluhetken tunnelmaan. Montako lintua on äänessä, tunnistatteko joitakin niistä? Verratkaa kuulemaanne tekoälyn antamaan tulokseen.

Vinkki 4: Arvioikaa, ovatko tekoälyn tunnistukset mielestänne oikein. Voitte myös kuunnella sovelluksen tunnistamien lintujen ääniä muilta tallenteilta (löytyy YouTubesta ja useilta eri verkkosivuilta) ja verrata niitä äänitallenteeseenne. 

Vinkki 5: Pohtikaa yleisemmin tekoälyn tunnistuksen luotettavuutta. Voitte myös auttaa mallin kehittämisessä kertomalla sovellukselle onko tunnistus oikein väärin. Tehkää tämä kuitenkin vain mikäli oikeasti tunnistatte linnut.

Vinkki 6: Saat parannettua äänenlaatua, kun suuntaat puhelimesi mikrofonin linnun suuntaan. Mikrofoni sijaitsee puhelimesi alareunassa.

Vinkki 7: Tallentakaa äänitteitä erilaisissa ympäristöissä: esim. maantien läheisyydessä ja syvemmällä metsässä. Tai samassa paikassa alkukeväästä ja kesän kynnyksellä. Verratkaa tuloksia.

Vinkki 8: Toistakaa nauhoituksia pitkin kevättä – löydättekö uusia lajeja?

Vinkki 9: Tutustukaa tekoälysovelluksen kehittämiseen sekä tutkimukseen, johon sovelluksella kerätään aineistoa:

Vinkki 10: Lintuteeman käsittelyyn löytyy myös muita kivoja vinkkejä MAPPA.fi -palvelusta esimerkiksi hakusanalla “linnut”. 

Taustaa:

Muuttolintujen kevät -projekti on syntynyt Jyväskylän yliopiston, CSC – Tieteen tietotekniikan keskuksen ja Ylen yhteistyönä. LYKE-verkosto on projektissa yhteistyökumppanina kokoamassa käyttökokemuksia ja kehittämässä toimintamalleja sovelluksen opetuskäyttöön. Sovellus on kevään mittaan käytössä myös monissa LYKE-verkoston luonto- ja ympäristökouluissa. Lapset ja nuoret pääsevät niissä seuraamaan lintujen kevätmuuton etenemistä ja auttamaan tutkijoita aineiston keruussa.

Jyväskylän Yliopiston tiedote 19.4.2023: https://www.jyu.fi/fi/ajankohtaista/arkisto/2023/04/lataa-muuttolintujen-kevat-2013-uusi-sovellus-auttaa-tiedetta-ja-tunnistamaan-lintuja

Ylen tiedote 13.4.2023: https://yle.fi/aihe/a/20-10004707

Juttua ja toimintaohjetta päivitetty käyttökokemusten perusteella 28.5.2023

Artikkeliin on koottu vinkkejä opettajilta ja oppilailta kevään 2023 aikana, ja sitä on testattu oppilaiden kanssa maastossa.

Kiitos vinkeistä ja testauksesta:

  • Luonnos! -kurssin oppilaat ja opettajat, Kulttuurikeskus STOA
  • Tekoäly oppimisen tukena -ryhmä Facebookissa
  • Biologian ja maantieteen opettajien liitto
  • LYKE-verkoston opettajat ja oppilaat

 

 
Linnut viestintuojina: Retki opettajille Hangon lintuasemalle

Linnut viestintuojina: Retki opettajille Hangon lintuasemalle

Linnut viestintuojina -hankkeessa järjestetään maksuton koulutusretki Hangon lintuasemalle opettajille ja kasvattajille. Koulutuksen ajankohta on 21.9.2023. Pääset tutustumaan lintujen havainnointiin, rengastamiseen ja tutkimukseen Suomen johtavien asiantuntijoiden...

lue lisää
Kasviosta kansalaistiedettä – iNaturalist opetuskäytössä

Kasviosta kansalaistiedettä – iNaturalist opetuskäytössä

"Kasviosta kansalaistiedettä" -hankkessa yhdistettiin toiminnallinen luonnossa oppimisen kansalaishavainnointiin ja avoimeen ympäristötietoon. Avointa tietoa käyttämällä sekä tuottamalla innostetaan ihmisiä kiinnostumaan omasta ympäristöstään, vaikutetaan biosfääriä...

lue lisää
MAPPAssa on uusi OPS-työkalu

MAPPAssa on uusi OPS-työkalu

MAPPA.fi  on uudistunut ja saanut samalla myös uuden työkalun opetuksen suunnittelun tueksi! OPS-työkalun avulla MAPPAn sisältöjä voidaan luokitella nyt perusopetuksen ja lukion opetussuunnitelmien tavoitteiden mukaisesti. Uuden luokituksen myötä käyttäjät löytävät...

lue lisää
Uutta MAPPAssa: Palveluhaku ja kalenteri

Uutta MAPPAssa: Palveluhaku ja kalenteri

iMAPPA laajeni palveluhaku ja tapahtumakalenteri ovat nyt valmiit.  Kiitos tuesta Ympäristöministeriö! Hae uutta MAPPAsta! Kalenterista löydät teemapäivät, koulutukset ja tapahtumat kootusti yhdellä vilkaisulla. Palveluhausta löydät toimintaa, paikkoja ja palveluita...

lue lisää

Luontokoulut.fi sivusto käyttää evästeitä

Sivustomme käyttää evästeitä kävijämäärien seuraamiseen. Vahvistathan hyväksyntäsi evästeiden käyttöön.