Suomen luonto- ja ympäristökoulujen liitto ry

KEKO – Kestävän kehityksen kasvatuksen ontologia on julkaistu!

Kestävän kehityksen kasvatuksen ontologia (KEKO) löytyy nyt osoitteesta https://finto.fi/keko/fi/. Ontologia laadittiin ympäristöministeriön rahoittamassa Yhteinen käsitys 2 -hankkeessa vuosina 2014–2015. Hankkeen aikana aiemmin asiantuntijayhteistyönä kootut kestävän kehityksen kasvatuksen käsitteet koottiin yhteen, hierarkisoitiin ja niiden määritelmät tarkastettiin. KEKO-ontologia koostuu kahdesta sanastosta: Suomen Kulttuuriperintökasvatuksen seurassa tehdystä Kulttuurisesti kestävän kehityksen käsitteiden koonti -julkaisusta sekä Pääkaupunkiseudun Kierrätyskeskuksen Yhteinen käsitys – Kestävän kehityksen kasvatuksen ja koulutuksen sanastosta. Kestävän kehityksen kasvatuksen ontologiaan sisältyy 255 käsitettä. Ontologisointityöhön osallistui edustajia Pääkaupunkiseudun Kierrätyskeskuksesta, Suomen Kulttuuriperintökasvatuksen seurasta, Luonto- ja ympäristökoulujen liiton MAPPA-hankkeesta ja Sanastokeskus TSK:sta.

KEKO-ontologian tavoitteena on tukea kestävän kehityksen kasvatuksen toimijoiden yhteisen kielen muodostumista ja se on tarkoitettu vapaaseen käyttöön sekä edelleen parannettavaksi ja laajennettavaksi. Ontologiasta löytyvien käsitteiden avulla kestävän kehityksen kasvatukseen liittyvien tutkimusten ja materiaalien asiasanoittaminen helpottuu ja yhdenmukaistuu. Lisäksi aiemmissa hankkeissa laadittuja sanastoja voidaan nyt hyödyntää tehokkaammin ja laajemmin ontologiana. KEKO on jo käytössä mm. MAPPA-palvelun materiaalien asiasanoituksessa.

Linnut viestintuojina: Tunnelmia Hangon koulutusretkeltä

Linnut viestintuojina: Tunnelmia Hangon koulutusretkeltä

Luontotoimittaja Minna Pyykkö hyppäsi mukaan opettajien retkeilylle Hangon lintuasemalle. Kuuntele retken tunnelmat Yle Areenasta!  Linnut viestintuojina -hankkeessa järjestettiin maksuton koulutusretki Hangon lintuasemalle opettajille ja kasvattajille. Koulutuksen...

lue lisää
Kasviosta kansalaistiedettä – iNaturalist opetuskäytössä

Kasviosta kansalaistiedettä – iNaturalist opetuskäytössä

"Kasviosta kansalaistiedettä" -hankkessa yhdistettiin toiminnallinen luonnossa oppimisen kansalaishavainnointiin ja avoimeen ympäristötietoon. Avointa tietoa käyttämällä sekä tuottamalla innostetaan ihmisiä kiinnostumaan omasta ympäristöstään, vaikutetaan biosfääriä...

lue lisää

Luontokoulut.fi sivusto käyttää evästeitä

Sivustomme käyttää evästeitä kävijämäärien seuraamiseen. Vahvistathan hyväksyntäsi evästeiden käyttöön.