Suomen luonto- ja ympäristökoulujen liitto ry

Ehdota ohjelmaa Ulos – Ut – Out! -tapahtumaan!

Ulos-Ut-Out! -ulkona oppimisen suurtapahtuman ohjelma rakennetaan tälläkin kertaa avoimella ohjelmahaulla kerätyistä ehdotuksista. Hae itse ohjelman tekijäksi tai ehdota ohjelmaa, johon haluaisit osallistua. Ilmianna hyvä tyyppi puhujaksi tai asiantuntijaksi tai kerro ongelma, johon haluaisit löytää ratkaisun. Ohjelmahaku on käynnissä 18.3.2019 asti.

Lisätiedot ja ohjelmaehdotusten jättö: www.ulos2020.fi

Mikä Ulos-Ut-Out!?

Ulos – Ut – Out! on suomalainen ulkona oppimisen suurtapahtuma, joka

  • järjestetään 9.-11.6.2020 Nurmeksessa
  • tarjoaa yhteiskunnallisesti vaikuttavan kohtaamispaikan, jossa tekijät, tutkijat ja päättäjät etsivät yhdessä keinoja ilmastonmuutoksen torjuntaan opetuksen ja kasvatuksen keinoin
  • antaa lasten ja nuorten kanssa valmiuksia toimia muutoksentekijöinä eli viedä ja vakiinnuttaa uusia toimintamalleja työpaikoilleen laajemman ja pysyvämmän muutoksen aikaansaamiseksi
  • kannustaa eri yhteiskunnallisia toimijoita kehittämään koulutusta ja oppimisympäristöjä
  • lisää yleistä tietoisuutta ulkona oppimisen ja kestävän elämäntavan taitojen yhteiskunnallisesta merkityksestä ja menetelmistä
Uusi LYKE-toimintakeskus: Ilveksen luontokoulu Janakkalassa

Uusi LYKE-toimintakeskus: Ilveksen luontokoulu Janakkalassa

Ilveksen luontokoulu aloitti toimintansa Janakkalassa ja se sai LYKE-toimintakeskus sertifikaatin syksyllä 2023. Kiertävä luontokoulu tarjoaa jokaiselle kunnan 1.-6. luokkalaiselle mahdollisuuden päästä ulos oppimaan. Luontokouluohjelmat ovat OPS:n mukaisia,...

lue lisää
Linnut viestintuojina: Tunnelmia Hangon koulutusretkeltä

Linnut viestintuojina: Tunnelmia Hangon koulutusretkeltä

Luontotoimittaja Minna Pyykkö hyppäsi mukaan opettajien retkeilylle Hangon lintuasemalle. Kuuntele retken tunnelmat Yle Areenasta!  Linnut viestintuojina -hankkeessa järjestettiin maksuton koulutusretki Hangon lintuasemalle opettajille ja kasvattajille. Koulutuksen...

lue lisää
Kasviosta kansalaistiedettä – iNaturalist opetuskäytössä

Kasviosta kansalaistiedettä – iNaturalist opetuskäytössä

"Kasviosta kansalaistiedettä" -hankkessa yhdistettiin toiminnallinen luonnossa oppimisen kansalaishavainnointiin ja avoimeen ympäristötietoon. Avointa tietoa käyttämällä sekä tuottamalla innostetaan ihmisiä kiinnostumaan omasta ympäristöstään, vaikutetaan biosfääriä...

lue lisää

Luontokoulut.fi sivusto käyttää evästeitä

Sivustomme käyttää evästeitä kävijämäärien seuraamiseen. Vahvistathan hyväksyntäsi evästeiden käyttöön.