Suomen luonto- ja ympäristökoulujen liitto ry

Apu- ja tukivälineet luonnossa liikkumisen mahdollistajina

Ympäristökasvatus kuuluu kaikille. Näin lukee toimintastrategiassamme tasa-arvon ja yhdenvertaisuuden kohdalla. Luonnossa liikkuminen ja luonnossa oppiminen on keskeinen osa ympäristökasvatusta ja luontokoulutoimintaa. Kaikki eivät kuitenkaan pysty liikkumaan omin jaloin, jolloin liikkumisen tueksi tarvitaan apuväline ja toinen ihminen. Miten apuvälineitä sitten käytetään ja mistä niitä voi hankkia? Järjestimme marraskuussa 2020 LYKE-verkoston jäsenille tukivälinekoulutuksen Tampereella yhteistyössä Malikkeen kanssa tarjotaksemme työkaluja vaikeasti vammaisten lasten osallisuuden mahdollistamiseksi.

Esittelyssä Malike

Malike on osa Kehitysvammaisten Tukiliiton toimintaa, joka syntyi 90-luvun lopulla vaikeasti vammaisten lasten perheiden tarpeista päästä liikkumaan ja osallistumaan muiden perheiden tapaan. Toiminnan tavoitteena on tarjota liikkumisen ja osallistumisen mahdollisuuksia vaikeasti vammaisille lapsille ja aikuisille järjestämällä heille luontoretkiä ja liikuntapäivä. Lisäksi Malike järjestää tukiväline koulutuksia, joiden aikana perehdytään myös esteettömyyskäytäntöihin sekä keskustellaan osallisuudeen merkityksestä.

Malikkeen verkostokoordinaattori ja toimintaterapeutti Tanja Tauria ohjeistaa muistamaan nämä asiat vaikeasti vammaisten kanssa toimittaessa:

  • Puhu ja kysy suoraan osallistujalta, ei hänen avustajaltaan.
  • Odota vastausta rauhassa, anna aikaa.
  • Anna valinnan mahdollisuuksia aina kun se on mahdollista. Mahdollisuuksia vaikuttaa esimerkiksi mihin suuntaan kuljetaan tai mennäänkö hitaasti vai nopeasti.
  • Kerro aina etukäteen mitä tulee tapahtumaan ja mitä tehdään. Käytä tarvittaessa kommunikoinnin apuna esimerkiksi kuvia.
  • Kysy lapselta, kuinka hänen siirtymisensä tapahtuu? Siirtyykö hän itse ja kuinka toivoo avustettavan? Saako hänet nostaa esimerkiksi pyörätuolista toiseen välineeseen? Kuinka on paras nostaa? Voit vielä tarvittaessa varmistaa asian hänen avustajaltaan, joka varmasti auttaa siirtämisessä.
  • Varmista, että istuma asento toisessa välineessä on hyvä ja riittävän tuettu. Esimerkiksi, jos lapsella on pyörätuolissa käytössä turvavyö, vartalon sivutuet ja niskatuki, niin varmista, että hän saa vastaavan tuennan myös käytettävässä toisessa välineessä. Tarkkaile asennon hyvänä säilymistä matkan aikana.

Koulutuspäivän kuulumisia

Marraskuun koulutuspäivä järjestettiin Liisa-myrskyn keskellä. Vaikka tuuli tuiversi puunlatvoissa ja sade piiskasi maata, ei myrsky onnistunut kaatamaan Niihaman majan pihapiiriin pystytettyjä telttoja, joiden suojissa koulutukseen osallistuneet verkoston jäsenet pääsivät tutustumaan luonnossa ja metsäpoluilla liikkumista helpottaviin apu- ja tukivälineisiin. Esittelyssä nähtiin erilaisia Hippocampe-maastopyörätuoleja, Snow comfort-kelkka sekä niin kutsuttu työpulkka.

Rivistö erilaisia maastopyörätuoleja

Kelkka mahdollistaa turvallisen ja mukavan talviretkeilyn vaikeasti vammaisille

Kuva: Malike / valokuvaaja Ville Muranen

Työpulkasta saa muokattua apuvälineen kiinnittämällä siihen tukevan istuimen ja turvavyön

Työpulkasta saa muokattua itse edullisen apuvälineen talven nietoksille (joita ei ilmastonmuutoksen muuttamassa Suomessa marraskuussa valitettavasti nähty), kun pulkkaan kiinnittää tukevan istuimen ja turvavyön.

Yleensä apu- ja tukivälineet kuljetetaan paikalle osissa autolla. Tämä tarkoittaa sitä, että tukivälineet täytyy osata koota käyttöönoton alussa ja purkaa sen lopuksi. 

LYKE-verkostolaisia kokoamassa osissa olevaa maastopyörää printattuja ohjeita seuraten

Osissa oleva tukiväline voi vaikuttaa ensinäkemältä häkellyttävän monimutkaiselta. Maliken järjestämän koulutuksen aikana kokoamista ja purkamista pääsee kuitenkin opettelemaan asiantuntevien ohjaajien opastuksella. Toimintavälineiden mukana tulee myös kokoamisohjeet, joita seuraamalla välineiden kokoaminen onnistuu vaivatta. Koottuja välineitä päästiinkin sitten kokeilemaan maastossa niin osallistujan kuin avustajankin roolissa!

Maastopyörätuolilla vaikeasti vammaisetkin pääsevät osallistumaan luontoretkiin

Jyrkempia esteitä ylittäessä maastopyörätuolin käsittelemiseen tarvitaan kaksi avustajaa

Apu-ja tukivälineistä ei ole iloa, mikäli tilat ja luontoreitit ovat sellaisia, ettei niillä pysty siellä kulkemaan. Yhdenvertaisen osallistumisen mahdollistamiseksi luontokoulupäivien aikana käytettävien tilojen ja luontoreittien esteettömyydestä huolehtiminen onkin tähdellistä, jotta myös vaikeasti vammautuneet lapset ja nuoret pääsevät nauttimaan luonnosta ja liikkumaan siellä muiden tavoin.

Apu- ja tukivälineiden hankinta

Tukivälineitä voi ostaa osoitteesta apuvalineavux.fi sekä vuokrata osoitteesta välineet.fi. Myös osalla kunnista on omaa välineistöä, jota voi saada lainaksi käyttöön. Suomen luonto- ja ympäristökoulujen liitto kannustaa kaikkia LYKE-verkostolaisia hankkimaan vähintään pulkan, jonka avulla liikuntarajoitteiset pääsevät talvella osallistumaan metsäretkille.

Liitto voi tarvittaessa tukea verkostolaisia myös yritysyhteistyön virittämisessä välineiden hankinnassa esimerkiksi tarjoamalla pohjan kirjeelle, jolla yrityksiä voi pyytää tukemaan luontokoulutoimintaa hankkimalla ulkona liikkumista helpottavan toimivälineen LYKE-verkoston toimipisteen käyttöön – ja lainattavaksi myös muille alueen toimijoille!

Lisää osallisuuden mahdollistamisesta ja apu- ja tukivälineistä voit lukea alta löytyvistä linkeistä

 

Kohti kestävää tulevaisuutta

Kohti kestävää tulevaisuutta

Kuntapäättäjä vastaa kasvatuksen ja koulutuksen kestävyydestä Suomi on sitoutunut toteuttamaan YK:n kestävän kehityksen Agenda 2030 toimintaohjelmaa, joka painottaa kasvatusta ja koulutusta keskeisinä keinoina edistää kestävää kehitystä. Tavoitteen 4.7:n mukaisesti...

lue lisää
Kestävä koulu -ohjelman aika on nyt!

Kestävä koulu -ohjelman aika on nyt!

LYKE-verkosto edistää Kestävä koulu -ohjelman toteuttamista! Enteet ovat hyvät, mutta emme ole vielä maalissa. Monia hyviä uutisia on: pääsemme esittelemään ohjelmaa opetusministeri Jussi Saravolle keskiviikkona 13.1.2021 , joka jatkaa asian parissa Li Andersonin...

lue lisää
Partioaitta tukee ulkona oppimista!

Partioaitta tukee ulkona oppimista!

"Uskallusta ulkona oppimiseen" -hanke on Partioaitan vuoden 2021 Ympäristöbonus-kohde. Tässä projektissa madallamme kynnystä ulko-opetukseen ja haastamme kaikki Suomen opettajat ja kasvattajat käyttämään luontoa oppimisympäristönä. Projektin työkalu on MAPPA.fi ja...

lue lisää

Luontokoulut.fi sivusto käyttää evästeitä

Sivustomme käyttää evästeitä kävijämäärien seuraamiseen. Vahvistathan hyväksyntäsi evästeiden käyttöön.